Пірати XXI століття - Навіщо Донбас переходить на біткоіни?

опубліковано 14 серп. 2016 р., 10:12 Fransua Omar   [ оновлено 15 серп. 2016 р., 03:00]
Пірати XXI століття Навіщо Донбас переходить на біткоіни?

ДНР спробує перейти на біткоіни, щоб впоратися з міжнародною ізоляцією і санкціями. Наскільки успішним буде проект невизнаної республіки - покаже час. Але вже зараз ясно, що кріптотехнологіі стають все більш затребуваними. Приватні компанії та державні утворення прагнуть до більшої незалежності, а блокчейн дозволяє цього домогтися. «Лента.ру» згадувала практику використання «піратських» грошей і намагалася передбачити, коли криптовалюта остаточно витіснять валюти традиційні.

Донецький народний біткоін

4 серпня в Донецькій Народній Республіці (ДНР) відбулася конференція, присвячена питанням впровадження біткоінів і технології блокчейн. Форум під назвою «криптовалюта і блокчейн-технології як інструмент економічного розвитку» був організований донецькою компанією «біткоіни-Донбас».

На конференції виступили міністр освіти і науки самопроголошеної республіки Лариса Полякова, представники Міністерства інформації, Міністерства зв'язку, ЦБ ДНР та інших структур. Судячи зі складу учасників, в ДНР всерйоз розглядають перспективу впровадження біткоінів.

Присутні на конференції обговорювали питання розвитку передових цифрових технологій в державному секторі і можливості їх впровадження в систему управління державою.

З вересня 2015 року влада ДНР оголосили своєю офіційною валютою російський рубль. Тим же шляхом пішли свого часу два інших орієнтованих на Росію держави - Абхазія і Південна Осетія.

Деякі державні утворення все ж вирішувалися випускати свою валюту. Так, в Придністров'ї ходять власні рублі з портретом полководця Суворова, і це один з небагатьох і вкрай рідкісних успішних проектів створення власних грошей в умовах ізоляції і невизнання.

Іншими прикладами є, мабуть, тільки тайванський долар і динар «Ісламської держави» (ІД). Але Тайвань володіє набагато більшими економічними можливостями, ніж ДНР, а про фінансову систему угрупування ІД вкрай складно судити.

У 2005 році в Нагірно-Карабахської республіки теж спробували ввести карабахський драм, але через маленького номіналу і обмеженості тиражу ці гроші в реальному зверненні практично не використовуються. Люди розплачуються вірменськими драмами, а карабаська валюта залишилася предметом інтересу колекціонерів.

Приблизно така ж доля спіткала Сахару песету і сомалілендський шилінг. Північний Кіпр і Косово спочатку користуються валютою суміжних держав-покровителів. Палестинська автономія також використовує валюту метрополії, з якої веде війну.

Придністровські рублі - один з успішних прикладів створення власної валюти невизнаною державою
Придністровські рублі - один з успішних прикладів створення власної валюти невизнаною державою

Але повернемося до біткоінів. Здавалося б - навіщо зв'язуватися зі складними технологіями? У ДНР розраховують, що вони можуть стати інструментом для обходу економічних санкцій. У цьому є певний резон, оскільки біткоіни часто використовують в тому випадку, якщо хочуть уникнути контролю держави. Іноді це торгівля нелегальними товарами - такими як зброя і наркотики. Творець відомої фінансової піраміди МММ Сергій Мавроді теж розробляв нові схеми на основі біткоінів. Йому вдалося умовити близько двох мільйонів громадян ПАР інвестувати в проект «Республіка біткоіни».

Отже, криптовалюта користуються ті, хто хоче піти від контролю держави або будь-яких міждержавних інститутів (у випадку з ДНР - сховатися від іноземних санкцій). Але ці технології дозволяють захиститися і від шахрайства та довільної фінансової політики самої держави.

Геть Центробанк

Нобелівський лауреат економіст Фрідріх фон Хайек відзначав у своїй роботі «Приватні гроші», що на товарному ринку речі з поганим співвідношенням ціна-якість витісняються завдяки конкуренції, при цьому якість світових валют, навпаки, з часом тільки погіршується.

Як правило, держава встановлює монополію на емісію національної валюти. І хоча центральні банки в розвинених країнах є незалежними, вони так чи інакше відчувають політичний тиск урядів, нерідко змушують прискорювати обороти друкарського верстата.

У будь-якому випадку випуск додаткових грошей - рішення центробанку тієї чи іншої країни, а далі все залежить від професіоналізму, компетентності та незалежності регулятора. Але на це не варто розраховувати. «Віра в те, що дешеві гроші завжди бажані і вигідні, робить неминучим і нездоланним тиск на всякий політичний орган або будь-якого монополіста, про який відомо, що він здатний зробити гроші дешевими, випускаючи їх у більшій кількості», - говорив фон Хайек.

Уже тоді, в 70-і роки минулого століття, він був переконаний, що основна загроза фінансової стабільності виходить саме від держави - це воно породжує кризи своєю політикою. Тому в своїй роботі вчений розробив ідею ліквідації центральних банків, які просто не можуть діяти в ім'я загального блага: «Не буде великим перебільшенням, якщо я скажу, що центральний банк, схильний до політичного контролю або просто серйозного політичного тиску, абсолютно не здатний регулювати кількість грошей так, щоб це сприяло чіткій роботі ринкового механізму ».

Економіст підкреслював, що політики викручують руки центральним банкам не тільки в країнах з авторитарними режимами, а й у цілком демократичних державах, котрі виголошують незалежність фінансового регулятора. При цьому, попереджав Хайек, повернення до золотого стандарту не вирішить проблеми - золото є дуже незручною розрахунковою одиницею для угод і бухгалтерського обліку.

В силу вищевикладеного «існування національних валют не є ні неминучим, ні бажаним». Відповідно до ідеями нобелівського лауреата, слід передати випуск грошей в руки приватних установ, а центральний банк повинен бути поставлений в рівні умови з усіма іншими емітентами.

Коли Хайек викладав свої ідеї, вони виглядали абсолютно маячними і нереалізованим, але з появою технології блокчейн ідея про конкуруючих емітенти вже не здається такою вже фантастичною. Виходить, що ДНР та інші державні утворення і навіть повноцінні держави (наприклад, про перехід на біткоіни під час боргової кризи 2015 року часто говорили в Греції), які думають про майбутнє запровадження блокчейна і криптовалюта, зараз знаходяться на вістрі фінансових технологій. Своїми зусиллями вони наближають момент появи паралельних і конкуруючих валют з кількома «друкованими верстатами». Тим більше що навіть до появи більш-менш розвинених цифрових технологій вже проводилися подібні експерименти. Сьогодні поява приватних валют і повсюдне впровадження блокчейна поступово стає реальністю.

Франки Уральської Республіки

Лихі 90-е в Росії. Уряд Гайдара відпустив роздрібні ціни, і водночас скасував контроль над валютним курсом. У країні розкручувався маховик інфляції, ціни виросли в рази. При цьому в країні була валюта, яка трималася як скеля. Це був франк. Уральський франк.

Товарно-розрахункові чеки товариства «Уральський ринок» були надруковані в 1991 році за ініціативою групи молодих підприємців та громадських діячів під керівництвом підприємця Антона Бакова.

Банкноти червоного кольору із зображенням композитора Петра Ілліча Чайковського були випущені на замовлення «Уральського ринку» на Пермської друкованої фабриці Держзнаку. Всього було надруковано 1 мільйон 930 тисяч банкнот номіналами 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 і 1000 уральських франків на загальну суму в 56 мільйонів франків. Вартість замовлення, за словами Бакова, склала 20 тисяч доларів. Назва «франк», мабуть, вирішили взяти слідом за швейцарським франком - валютою, яка славиться своєю стійкістю.

1000 уральських франків з Чайковським
1000 уральських франків з Чайковським

Двома роками пізніше в межах сучасної Свердловської області виникла Уральська Республіка, яка фактично проіснувала з 1 липня 1993 року по 9 листопада 1993 року. Замовники так і не зважилися ввести нову валюту в повсюдне звернення.

У 1997 році бізнесмен ввів уральські франки як платіжний засіб на приналежному їй металургійному заводі в місті Сєрова. Робочі розплачувалися ними в їдальнях, буфетах та заводських магазинах; в ходу були банкноти номіналами 1, 5, 10, 20 франків. Коли фактом використання непередбачуваної законодавством валюти зацікавилася прокуратура, частина тиражу була промаркована написом: «Талони на харчування». Тепер у нумізматів особливо цінуються банкноти без цих печаток. Розрахункові чеки проіснували аж до 2000 року, коли Баків був вигнаний із заводу, а нова адміністрація скасувала ходіння місцевих «грошей».

Курйоз? Зрозуміло. І тим не менше уральські франки можна назвати стійкою квазівалюти, забезпеченої продуктовим набором. У заводу з'явилося фінансове зобов'язання перед працівниками - нагодувати їх. Це зобов'язання і є по факту забезпечення для валюти. Дана історія наочно показує, що існування корпоративних грошей в общем-то можливо. Можливо воно і для невизнаних і частково визнаних державних утворень.

Конкуруючі гроші

«Сьогоднішні біткоіни - це скоріше іграшка, такий же іграшкою свого часу був літак братів Райт. Але саме з нього почалася авіація. Так само і біткоіни - ця криптовалюта має свої огріхи, але це початок абсолютно нового типу грошей », - переконаний радник з макроекономіки гендиректора брокерського будинку" Відкриття "Сергій Хестанов. На його думку, в подальшому криптовалюта стане набагато більше, а в недалекому майбутньому вони будуть домінувати.

У Росії теж задумалися про створення власної криптовалюта. Правда, функціонери Мінфіну і Центробанку, що опрацьовує цю ідею, спочатку припускають, що вона буде випускатися централізовано. А перевагою біткоіни є саме те, що він емітується без єдиного «друкарського верстата». З цієї точки зору залишається тільки підписатися під словами глави Ощадбанку Германа Грефа про те, що криптовалюта в Росії померла, не народившись.

Трохи раніше він розкритикував пропозицію ввести в Росії кримінальну відповідальність за обмін біткоіни, зазначивши, що це призведе до зупинки розвитку перспективної технології блокчейн і до регресу в цілому. Схоже, що до слів Грефа все ж прислухалися: кримінальної відповідальності за випуск та використання криптовалюта не буде.

Для випуску біткоінів використовуються обчислювальні потужності комп'ютерів. Щоб перейти на криптовалюту, окремій державі доведеться обзавестися величезною комп'ютерної «фермою».
Для випуску біткоінів використовуються обчислювальні потужності комп'ютерів. Щоб перейти на криптовалюту, окремій державі доведеться обзавестися величезною комп'ютерної «фермою».

Ставлення до біткоінів в різних державах різне. Як відомо, Мінфін Росії до останнього часу виступав за повну заборону криптовалюта взагалі і біткоіни зокрема. Настільки ж негативно відноситься до криптовалют Китай (втім, це не завадило Мавроді залучити до своєї «соціальну фінансову мережу» значне число громадян цієї країни, що призвело до зростання курсу біткоіну). У ФРС США ставлення до цифрових грошей швидше нейтральне, а ось в Данії держава навіть виділяє гранти на дослідження в цій області. Все залежить від бажання держави контролювати емісію: чим воно вище, тим більше нервова реакція на поширення інших платіжних засобів.

Сергій Хестанов вважає, що поширення криптовалюти в світі неминуче. «Перевага блокчейн-технології - в її відкритості. Всі програмні коди доступні. Зараз багато великих банків експериментують зі створенням своїх криптовалюта », - пояснює він і висловлює думку, що в майбутньому цілком ймовірно створення своїх валют великими корпораціями. При цьому є можливість робити валюти з різним забезпеченням - від сировини і продуктів харчування до нерухомості. А курс буде визначатися на біржі.

Ідеї Фрідріха фон Хайєка про якісні конкуруючі валюти поступово реалізуються. Спроба створити гроші, випуск яких не залежить від свавілля - держави, центрального банку або міжнародної спільноти (в прикладі з ДНР перехід на криптовалюта розглядається саме як порятунок від ізоляції і санкцій), - означатиме революцію в глобальній фінансовій системі.

Ключові поняття світу криптовалют

Криптовалюта - цифрові гроші, випуск і підрахунок яких заснований на шифруванні. Емісія біткоінів, наприклад, відбувається через Майнінг (від англійського mining - видобуток корисних копалин).

Майнінг - створення нових біткоінів. Випуск криптовалюти децентралізований - в світі не існує центробанку, який би одноосібно «друкував» біткоіни. Цим займаються Майнер. Використовуючи обчислювальні потужності своїх комп'ютерів, вони додають в мережу нові блоки і записують в них дані про транзакції. В нагороду за розширення бази даних Майнер отримують біткоіни. Ця база даних називається блокчейн (blockchain - ланцюг блоків).

Блокчейн - сховище інформації про всі операції всередині системи. Простіше кажучи - бухгалтерська книга, в якій записан рух біткоінів. Блокчейн відкритий, подивитися дані може кожен. При цьому блоки пов'язані між собою шифруванням, і поміняти в них щось неможливо або вкрай важко.

Оригінал статі: https://lenta.ru/articles/2016/08/14/bitdnr/